“High Side Tickler” Kyle Strickler Wins Night Number One For Sunshine Mod Tour And Buzzy Adams Wins B-Mod Main

By MIKE SPIEKER

GIBSONTON, FL – The Sunshine State Modified Tour (SSMT) continued Wednesday night with its first of four consecutive races at East Bay Raceway Park. Mooresville, North Carolina’s Kyle Strickler came out on top once again to pick up his third consecutive tour win.

“This thing has been absolutely awesome. We had been working our tails off over the offseason,” said Strickler in victory lane. “For everybody to stick with me that did and to get this car this good right off the bat, that’s what we wanted to do.”

Strickler started in the fourth position and used a mid-race restart to take over the second spot. From there he set his sights on the race leader, David Reutimann. Strickler made his first bid for the lead going down the backstretch, but Reutimann shut the door in turn three. Strickler then regrouped and wrestled the lead away with a slidejob in turns one and two. Once out front, Strickler never looked back.

“That’s definitely not how I wanted to win it against David,” Strickler continued. “I thought I had him cleared, but I didn’t and I feel horrible about that.”




Behind Strickler, Kevin Adams wheeled his way from the 12th starting position all the way to the runner-up spot. Reutimann hung on to round out the podium while Shon Flanary and Mavrick Varnadore finished fourth and fifth, respectively.

“If we had our car better to begin with, we wouldn’t have to worry about stuff like that,” said Reutimann of the contact with Strickler. “We have some work to do, but it’s a decent way to start the week out for sure.”

Round five of the SSMT continues Thursday, February 9th at East Bay Raceway Park.

Professional MotorSports Services

Modifieds 2/8/2017
A-Main:
1. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 2. Kevin Adams (Cameron, WI), 3. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 4. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 5. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 6. Kenny Wallace (Imperial, MO), 7. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 8. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 9. Brad Goff (Zanesville, OH), 10. Travis Varnadore (Dover, FL), 11. Roger Crouse (Plant City, FL), 12. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 13. Nathon Loney (Danville, OH), 14. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 15. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 16. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 17. Mike VanGenderen (Newton, IA), 18. Ashley Newman (Ripley, TN), 19. Curt Myers (Cameron, WI), 20. Lucas Lee (Paris, TN), 21. David Wietholder (Liberty, IL), 22. Tyler Jones (Hamilton, OH), 23. Rick Conoyer (St Peters, MO), 24. Allen Weisser (Peoria, IL), 25. Tait Davenport (Benton, KY),

B-Main 1:
1. Lucas Lee (Paris, TN), 2. Mike VanGenderen (Newton, IA), 3. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 4. Gary Bentley (St Charles, MO), 5. Allen Weisser (Peoria, IL), 6. Chad Williamson (Watertown, SD), 7. Rick Weekly (Buffalo, IL), 8. Wesley Summers (Odessa, MO), 9. Mike Weber (Cincinnati, OH), 10. Craig Christein (Proctarville, OH), 11. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 12. Dugan Thye (Burlington, IA),

B-Main 2:
1. Tyler Jones (Hamilton, OH), 2. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 3. Preston Seratt (Finley, TN), 4. Todd Shute (Des Moines, IA), 5. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 6. Dale Kelley (Plant City, FL), 7. Keith Williams (Wheatfield, IN), 8. Dennis Haven (Brentford, SD), 9. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN), 10. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 11. Jessie Hoskins (Longdale, OK),

B-Main 3:
1. Travis Varnadore (Dover, FL), 2. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 3. Steve Miller (Tampa, FL), 4. Robbie Eilers (Highland, IL), 5. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Jason Gross (Cushing, WI), 8. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 9. Tommy Powell (Belpre, OH), 10. Jeff Solinger (Bumpass, VA), 11. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN),

Heat Race 1:
1. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 2. Roger Crouse (Plant City, FL), 3. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 4. Allen Weisser (Peoria, IL), 5. Lucas Lee (Paris, TN), 6. Wesley Summers (Odessa, MO), 7. Mike VanGenderen (Newton, IA), 8. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 9. Chad Williamson (Watertown, SD),

Heat Race 2:
1. Brad Goff (Zanesville, OH), 2. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 3. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 4. Tyler Jones (Hamilton, OH), 5. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 6. Preston Seratt (Finley, TN), 7. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 8. Todd Shute (Des Moines, IA), 9. Jessie Hoskins (Longdale, OK),

Heat Race 3:
1. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 2. Ashley Newman (Ripley, TN), 3. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 4. Travis Varnadore (Dover, FL), 5. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 6. Steve Miller (Tampa, FL), 7. Jason Gross (Cushing, WI), 8. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 9. Dave Baldwin (Perrysville, IN),

Heat Race 4:
1. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 2. David Wietholder (Liberty, IL), 3. Nathon Loney (Danville, OH), 4. Craig Christein (Proctarville, OH), 5. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 6. Gary Bentley (St Charles, MO), 7. Rick Weekly (Buffalo, IL), 8. Dugan Thye (Burlington, IA), 9. Mike Weber (Cincinnati, OH),

Heat Race 5:
1. Kenny Wallace (Imperial, MO), 2. Rick Conoyer (St Peters, MO), 3. Tait Davenport (Benton, KY), 4. Dale Kelley (Plant City, FL), 5. Dennis Haven (Brentford, SD), 6. Keith Williams (Wheatfield, IN), 7. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN), 8. Devin Dixon (Apollo Beach, FL),

Heat Race 6:
1. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 2. Kevin Adams (Cameron, WI), 3. Curt Myers (Cameron, WI), 4. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN), 5. Robbie Eilers (Highland, IL), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Tommy Powell (Belpre, OH), 8. Jeff Solinger (Bumpass, VA),

Qualifying 1:
1. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 2. Roger Crouse (Plant City, FL), 3. Wesley Summers (Odessa, MO), 4. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 5. Allen Weisser (Peoria, IL), 6. Lucas Lee (Paris, TN), 7. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 8. Chad Williamson (Watertown, SD), 9. Mike VanGenderen (Newton, IA),

Qualifying 2:
1. Brad Goff (Zanesville, OH), 2. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 3. Tyler Jones (Hamilton, OH), 4. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 5. Preston Seratt (Finley, TN), 6. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 7. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 8. Todd Shute (Des Moines, IA), 9. Jessie Hoskins (Longdale, OK),

Qualifying 3:
1. Ashley Newman (Ripley, TN), 2. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 3. Jason Gross (Cushing, WI), 4. Travis Varnadore (Dover, FL), 5. Steve Miller (Tampa, FL), 6. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 7. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 8. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 9. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL),

Qualifying 4:
1. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 2. David Wietholder (Liberty, IL), 3. Gary Bentley (St Charles, MO), 4. Craig Christein (Proctarville, OH), 5. Nathon Loney (Danville, OH), 6. Rick Weekly (Buffalo, IL), 7. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 8. Dugan Thye (Burlington, IA), 9. Mike Weber (Cincinnati, OH),

Qualifying 5:
1. Kenny Wallace (Imperial, MO), 2. Rick Conoyer (St Peters, MO), 3. Tait Davenport (Benton, KY), 4. Dale Kelley (Plant City, FL), 5. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 6. Keith Williams (Wheatfield, IN), 7. Dennis Haven (Brentford, SD), 8. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN),

Qualifying 6:
1. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 2. Kevin Adams (Cameron, WI), 3. Curt Myers (Cameron, WI), 4. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN), 5. Robbie Eilers (Highland, IL), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Tommy Powell (Belpre, OH), 8. Jeff Solinger (Bumpass, VA),

Limited Modified 2/8/2017

A-Main:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. Jason Garver (Starke, FL), 3. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 4. Todd Shute (Des Moines, IA), 5. Butch Weisser (Peoria, IL), 6. David Simpson (Thunder Bay, ON), 7. Chris Combs (Hamilton, OH), 8. Randy Shields Jr. (Tampa, FL), 9. Robin Lashley (Buffalo, OH),

Heat Race:
1. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 2. Kevin Adams (Cameron, WI), 3. David Simpson (Thunder Bay, ON), 4. Jason Garver (Starke, FL), 5. Butch Weisser (Peoria, IL), 6. Chris Combs (Hamilton, OH), 7. Randy Shields Jr. (Tampa, FL), 8. Robin Lashley (Buffalo, OH), 9. Jessie Hoskins (Longdale, OK),