Kevin “Buzzy” Adams Wins Both Modified Features at East Bay Raceway Park On Night #2 For Sunshine State Mod Tour

 

By MIKE SPIEKER

GIBSONTON, FL – A Sunshine State Modified Tour (SSMT) record-tying 56 Modifieds were checked in for round five of eight Thursday night at East Bay Raceway Park. Kevin Adams of Cameron, WI cruised to the win in the 30-lap feature for his second triumph of the tour.

Just as he has in three of the four previous races, Kyle Strickler jumped out to the race lead as the green flag flew and looked to be in command. However, he was surpassed by Adams, who snuck around him on the outside exiting turn two on lap five.

From there Adams showed his dominance and paced the field all the way to the checkered flag.


“I just wanted to prove to everybody out there that you don’t have to run a Mexican built motor to win these UMP races,” said Adams in a victory lane interview, referring to Strickler’s success with a 604 crate motor. “Kyle can win these things with a 454, he doesn’t need them crates.”

The win was Adams’ third overall SSMT win, dating back to the tour’s inaugural season in 2016, which ties him with Strickler atop the all-time wins list.

“It feels good to get a win,” Adams continued. “We’ve been digging hard the last eight days. We actually didn’t change anything from last night, other than a few minor things. We’ve got it working pretty good now.”

After slipping back to third, Strickler’s night came to an end with 12 laps to go as an apparent mechanical failure forced him to retire prematurely. Strickler was credited with a 20th place finish, but he still holds an 11 point lead over Adams atop the SSMT point standings, unofficially.

Jeff Matthews, Ashley Newman, David Reutimann, and Bryan Bernhardt rounded out the top five.

Racing continues tomorrow night with night number three of the Sunshine State Modified Tour and the B-Mods. Grandstands open at 5:00 pm and racing to start at 7:00 pm. For more information you can visit our website at www.eastbayracewaypark.com

Professional MotorSports Services

Modifieds 2/9/2017
A-Main:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 3. Ashley Newman (Ripley, TN), 4. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 5. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 6. Brad Goff (Zanesville, OH), 7. Kenny Wallace (Imperial, MO), 8. Todd Shute (Des Moines, IA), 9. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 10. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 11. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 12. Jason Gross (Cushing, WI), 13. Roger Crouse (Plant City, FL), 14. Preston Seratt (Finley, TN), 15. Travis Varnadore (Dover, FL), 16. Steve Miller (Tampa, FL), 17. Wesley Summers (Odessa, MO), 18. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 19. Curt Myers (Cameron, WI), 20. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 21. Robbie Eilers (Highland, IL), 22. Lucas Lee (Paris, TN), 23. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 24. Tyler Nicely (Owensboro, KY), 25. Rick Conoyer (St Peters, MO),

B-Main 1:
1. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 2. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 3. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 4. Drew Jackson (Lakeland, FL), 5. Allen Weisser (Peoria, IL), 6. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 7. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 8. Rick Weekly (Buffalo, IL), 9. Tyler Jones (Hamilton, OH), 10. Rich Pratt (Anthoney, FL), 11. Keith Williams (Wheatfield, IN), 12. Tait Davenport (Benton, KY), 13. Jeff Solinger (Bumpass, VA),

B-Main 2:
1. Lucas Lee (Paris, TN), 2. Jason Gross (Cushing, WI), 3. David Wietholder (Liberty, IL), 4. Jessie Hoskins (Longdale, OK), 5. Mike VanGenderen (Newton, IA), 6. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 7. Nathon Loney (Danville, OH), 8. Chad Williamson (Watertown, SD), 9. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 10. Dennis Haven (Brentford, SD), 11. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN), 12. Tommy Powell (Belpre, OH),

B-Main 3:
1. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 2. Curt Myers (Cameron, WI), 3. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 4. Dale Kelley (Plant City, FL), 5. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Dugan Thye (Burlington, IA), 8. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN), 9. Mike Weber (Cincinnati, OH), 10. Gary Bentley (St Charles, MO), 11. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 12. Kory Maurice (Greenville, MI),

Heat Race 1:
1. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 2. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 3. Roger Crouse (Plant City, FL), 4. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 5. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 6. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 7. Rick Weekly (Buffalo, IL), 8. Rich Pratt (Anthoney, FL), 9. Tyler Jones (Hamilton, OH),

Heat Race 2:
1. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 2. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 3. Steve Miller (Tampa, FL), 4. David Wietholder (Liberty, IL), 5. Jason Gross (Cushing, WI), 6. Lucas Lee (Paris, TN), 7. Nathon Loney (Danville, OH), 8. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 9. Mike VanGenderen (Newton, IA),

Heat Race 3:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. Tyler Nicely (Owensboro, KY), 3. Travis Varnadore (Dover, FL), 4. Dale Kelley (Plant City, FL), 5. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 6. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 7. Dugan Thye (Burlington, IA), 8. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 9. Kory Maurice (Greenville, MI),

Heat Race 4:
1. Todd Shute (Des Moines, IA), 2. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 3. Rick Conoyer (St Peters, MO), 4. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 5. Tait Davenport (Benton, KY), 6. Drew Jackson (Lakeland, FL), 7. Allen Weisser (Peoria, IL), 8. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 9. Keith Williams (Wheatfield, IN),

Heat Race 5:
1. Brad Goff (Zanesville, OH), 2. Wesley Summers (Odessa, MO), 3. Robbie Eilers (Highland, IL), 4. Jessie Hoskins (Longdale, OK), 5. Tommy Powell (Belpre, OH), 6. Chad Williamson (Watertown, SD), 7. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN), 8. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 9. Dennis Haven (Brentford, SD), 10. Jeff Solinger (Bumpass, VA),

Heat Race 6:
1. Ashley Newman (Ripley, TN), 2. Preston Seratt (Finley, TN), 3. Kenny Wallace (Imperial, MO), 4. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 5. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN), 6. Mike Weber (Cincinnati, OH), 7. Gary Bentley (St Charles, MO), 8. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 9. Curt Myers (Cameron, WI), 10. Craig Christein (Proctarville, OH),

Qualifying 1:
1. Kyle Strickler (Mooresville, NC), 2. Roger Crouse (Plant City, FL), 3. Shon Flanary (Surgoinsville, TN), 4. Buzzie Reutimann (Zephyrhills, FL), 5. Rich Pratt (Anthoney, FL), 6. Johnny Fennewald (Appleton City, MO), 7. Tyler Jones (Hamilton, OH), 8. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 9. Rick Weekly (Buffalo, IL),

Qualifying 2:
1. Jeff Matthews (Apollo Beach, FL), 2. David Wietholder (Liberty, IL), 3. Bryan Bernhardt (Clearwater, FL), 4. Steve Miller (Tampa, FL), 5. Nathon Loney (Danville, OH), 6. Mike VanGenderen (Newton, IA), 7. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 8. Jason Gross (Cushing, WI), 9. Lucas Lee (Paris, TN),

Qualifying 3:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. Travis Varnadore (Dover, FL), 3. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 4. Dale Kelley (Plant City, FL), 5. Tyler Nicely (Owensboro, KY), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 8. Kory Maurice (Greenville, MI), 9. Dugan Thye (Burlington, IA), \

Qualifying 4:
1. Todd Shute (Des Moines, IA), 2. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 3. Rick Conoyer (St Peters, MO), 4. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 5. Eric Moon (Zephyrhills, FL), 6. Allen Weisser (Peoria, IL), 7. Drew Jackson (Lakeland, FL), 8. Tait Davenport (Benton, KY), 9. Keith Williams (Wheatfield, IN),

Qualifying 5:
1. Brad Goff (Zanesville, OH), 2. Robbie Eilers (Highland, IL), 3. Wesley Summers (Odessa, MO), 4. Jessie Hoskins (Longdale, OK), 5. Scotty Kincaid (Rising Sun, IN), 6. Tommy Powell (Belpre, OH), 7. Thomas Sigler (St. Mary’s, WV), 8. Chad Williamson (Watertown, SD), 9. Dennis Haven (Brentford, SD), 10. Jeff Solinger (Bumpass, VA),

Qualifying 6:
1. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 2. Ashley Newman (Ripley, TN), 3. Kenny Wallace (Imperial, MO), 4. Preston Seratt (Finley, TN), 5. Curt Myers (Cameron, WI), 6. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 7. Gary Bentley (St Charles, MO), 8. Daren Krockenberger (Terre Haute, IN), 9. Mike Weber (Cincinnati, OH), 10. Craig Christein (Proctarville, OH),

Limited Modified 2/9/2017
A-Main:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 3. David Simpson (Thunder Bay, ON), 4. Robin Lashley (Buffalo, OH), 5. Randy Shields Jr. (Tampa, FL), 6. Nate Huffington (Earlton, FL), 7. Chris Combs (Hamilton, OH), 8. Butch Weisser (Peoria, IL), 9. Jessie Hoskins (Longdale, OK), 10. Jason Garver (Starke, FL),

Heat Race 1:
1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. David Simpson (Thunder Bay, ON), 3. Chris Combs (Hamilton, OH), 4. Nate Huffington (Earlton, FL), 5. Jessie Hoskins (Longdale, OK),

Heat Race 2:
1. Jason Garver (Starke, FL), 2. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 3. Butch Weisser (Peoria, IL), 4. Robin Lashley (Buffalo, OH), 5. Randy Shields Jr. (Tampa, FL),