Grant & KTJ’s Back & Forth USAC Sprint Battle Carries Into Huset’s

BRANDON, SD – Alternating feature wins has been the name of the game of late for both Justin Grant and Kevin Thomas Jr. in the USAC AMSOIL Sprint Car National Championship over the past five races.

Following Grant’s victory during the Indiana Sprint Week finale on July 31 at Tri-State Speedway, the two have followed each other in a game of one upmanship since that point that carries into this weekend’s Huset’s Speedway USAC Nationals at the 1/3-mile dirt oval in Brandon, South Dakota on September 10-11-12.

Thomas (Cullman, Ala.) followed up with a victory at Paragon Speedway on Aug. 22. Grant (Ione, Calif.) roared back with an opening night victory during Sprint Car Smackdown at Kokomo Speedway on Aug. 27. Thomas got the upper hand during the daylight at Kokomo on Aug. 28. Later that same night, Grant was back on top as the Smackdown king at Kokomo, which also set a new USAC record.

At no point in the 66-year history of USAC National Sprint Car racing have two drivers alternated victories for five consecutive races. Until now.

On seven past occasions, drivers have alternated wins for four-straight feature contests, with some notable occurrences delivered via some of the greatest rivalries in series history.




Parnelli Jones and A.J. Foyt swapped USAC Sprint victories in September of 1961 with Rufus Parnell getting the job done in a grueling 100-lapper at Salem, Ind. as well as on the neighboring Ohio dirt of New Bremen Speedway en route to his second-straight series title. Sandwiched between Parnelli’s wins were A.J.’s at New York’s Lancaster Speedway and Pennsylvania’s Reading Fairgrounds.

Between 1968-1971, USAC’s greatest sprint car rivalry was born and raised, an era christened as the “Larry & Gary Show.” The key players were Larry Dickson and Gary Bettenhausen who not only alternated feature wins twice for four-straight races in both 1968 and 1970. They both also alternated series championships for four years straight between 1968-71, Dickson winning in ’68 and ’70 while Gary B. cashed in during the ’69 and ’71 seasons. Impressively, when one won the title, the other finished second.

In 1968, Dickson won the first end of the doubleheader at New Bremen while Bettenhausen answered in the second leg of the twin 50-lap features. Dickson stormed back for victory on the Dayton (Ohio) Speedway high banks followed by Gary B. scoring once again in the series’ debut at Iowa’s Knoxville Raceway.

The second time it occurred, in 1970, Dickson manhandled the Capitol Super Speedway banks in Oregon, Wis. (now known as Madison International Speedway). Gary B. capitalized at Indianapolis Raceway Park’s 50-lapper, with Dickson checking off another win at New Bremen with Bettenhausen laying down the final gauntlet on the pavement of I-70 Speedway in Missouri.

Rich Vogler and Tom Bigelow answered each other with successive victories in July of 1981. “Rapid Rich” scored on the borderland dirt/pavement high banks of Ohio’s Eldora Speedway and Indiana’s Winchester Speedway. Splitting between and around the Vogler triumphs was Bigelow who earned his final two career series victories in that stretch, first at Kokomo, Ind., then notched his 52nd and final USAC Sprint score at Beaver Dam, Wis., which stood as an all-time record for career wins until surpassed by Dave Darland 33 years later in 2014.

Sheldon Kinser and Steve Butler achieved the same in midsummer of 1984 on a variety of Hoosier-state dirt tracks. Kinser bagged his first win of the four-race set at Lincoln Park Speedway. Butler picked up the win 24 hours later at Paragon Speedway. One week later, Sheldon was back on top at Bloomington Speedway while Butler once again controlled the pace at Paragon in the follow-up affair.

The year of 1986 was dominated for the summer stretch by champions Rick Hood and Sheldon Kinser. Hood notched a pair on the quarter-miles of Lawrenceburg, Ind. and “Little” Springfield Speedway. Before and after Springfield, Sheldon had his heyday on the big half-mile of Terre Haute, Ind. and the world’s fastest 5/16-mile dirt track at Lincoln Park.

Prior to 2021, the last such occasion that featured at least four consecutive alternating A-Main winners came at the tail end of the 1998 season and spilled over to the beginning of the 1999 campaign.

Derek Davidson became a first-time winner on the USAC trail at Red Hill Raceway in Illinois in the penultimate round of ’98 while Steele closed out the year with a masterful performance at Winchester, Ind. Davidson opened up 1999 in victory lane at Eldora while Steele tallied another in the second round, once again at Winchester.

Already in uncharted territory at this point, Grant and Thomas will continue their trend of back-and forth front-running supremacy this weekend at Huset’s Speedway for three consecutive nights of doubleheaders with the USAC NOS Energy Drink Midget National Championship on Friday, Saturday and Sunday, September 10-11-12, for the inaugural Huset’s Speedway USAC Nationals.

A Thursday practice night begins the festivities for both divisions on September 9 starting at 6pm Central. Pit gates will open at Noon Central, and the front gates will open at 4pm. Pit passes are $20 for practice night and the stands will be open to all fans for free admission. Engine heat takes place at 5pm, followed by a quick drivers meeting at 5:45pm, then moving right along into the first practice session at 6pm.

For the first two nights of racing on Friday, Sept. 10 and Saturday, Sept. 11, pit gates open at Noon Central. The front gates will open at 4pm with the drivers meeting at 3:30pm and engine heat and cars on track at 5:15pm. The Sprint Car and Midget features will each pay $5,000 to win on Friday and Saturday.

On the final night, championship night, on Sunday, Sept. 12, pit gates open at Noon Central. The front gates will open at 3pm with the drivers meeting at 4:15pm and cars on track at 4:45pm. The Sprint Car and Midget features will each pay $20,000 to win on Sunday.

General admission tickets each night are $35 for adults, $20 for youths age 6-12 and free for children age 5 and under. Reserved tickets are available now in advance at www.USACnationals.com.

If you can’t make it to the event in person, all three nights of racing action at the Huset’s Speedway USAC Nationals will be aired live on FloRacing at https://bit.ly/2ZpafUr.

=======================

2021 USAC AMSOIL NATIONAL SPRINT CAR STAT LEADERS

Most Wins: 7-Justin Grant

Driver Point Leader: Brady Bacon

Owner Point Leader: Dynamics, Inc. #69

Top Rookie in Points: Tanner Thorson

Most Laps Led: 185-Justin Grant

Most Top-Fives: 25-Brady Bacon

Most Top-Tens: 28-Brady Bacon

Most Fast Qualifying Times: 6-Kevin Thomas Jr.

Most Heat Race Wins: 13-Robert Ballou

Most Feature Starts: 30-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Jake Swanson, Kevin Thomas Jr., Tanner Thorson & Chris Windom

Biggest Charge of the Year: 4/25: Path Valley Speedway Park – Alex Bright (18th to 4th) | 6/20: Bloomsburg Fair Speedway – C.J. Leary (21st to 7th) | 7/31: Tri-State Speedway – Brady Bacon (22nd to 8th)

————————————————————

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. PTS. DRIVER, HOMETOWN

1 2085 Brady Bacon, Broken Arrow, Okla.

2 2041 Kevin Thomas Jr., Cullman, Ala.

3 2034 Justin Grant, Ione, Calif.

4 1842 C.J. Leary, Greenfield, Ind.

5 1821 (R) Tanner Thorson, Minden, Nev.

6 1753 Chris Windom, Canton, Ill.

7 1686 Jake Swanson, Anaheim, Calif.

8 1618 Robert Ballou, Rocklin, Calif.

9 1332 Chase Stockon, Fort Branch, Ind.

10 1163 Kyle Cummins, Princeton, Ind.

(R) represents a USAC AMSOIL National Sprint Car Rookie

————————————————————

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP OWNER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. PTS. ENTRANT, TEAM LOCATION

1 2085 Dynamics, Inc., Milford, Ohio (#69)

2 2041 KT Motorsports, Whitestown, Ind. (#9K)

3 2034 TOPP Motorsports, Rochester, Ind. (#4)

4 1842 Michael Motorsports, Chino Valley, Ariz. (#77m)

5 1821 Reinbold-Underwood Motorsports, Gilbert, Ariz. (#19AZ)

6 1753 Hayward Motorsports, Morrison, Ill. (#19)

7 1686 Team AZ Racing, Danville, Ind. (#21AZ)

8 1651 Ballou Motorsports, Tipton, Ind. (#12)

9 1432 Rock Steady Racing, Dupont, Ind. (#3R)

10 1332 KO Motorsports, Owensville, Ind. (#5s)

————————————————————

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP ROOKIE DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10)

POS. PTS. DRIVER, HOMETOWN

1 1821 Tanner Thorson, Minden, Nev.

2 859 Paul Nienhiser, Chapin, Ill.

3 650 Cole Bodine, Rossville, Ind.

4 445 Steven Drevicki, Reading, Pa.

5 436 Briggs Danner, Allentown, Pa.

6 252 Sterling Cling, Tempe, Ariz.

7 204 Ricky Lewis, Ventura, Calif.

8 178 Carson Garrett, Littleton, Colo.

9 130 Ryan Thomas, Indianapolis, Ind.

10 128 Harley Burns, Brazil, Ind.

————————————————————

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS

Feb 11: Ocala, FL – Bubba Raceway Park
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Feb 12: Ocala, FL – Bubba Raceway Park
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Apr 3: Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN
WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Apr 16: Bloomington Speedway – Bloomington, IN
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Apr 17: (M) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN
WINNER: Kyle Cummins (Rock Steady Racing #3R)

Apr 22: Grandview Speedway – Bechtelsville, PA
WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Apr 23: Big Diamond Speedway – Pottsville, PA
WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Apr 24: BAPS Motor Speedway – York Haven, PA
WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Apr 25: Path Valley Speedway Park – Spring Run, PA
WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

May 8: Eldora Speedway – Rossburg, OH
WINNER: Tyler Courtney (Clauson Marshall Newman Racing #7BC)

May 8: Eldora Speedway – Rossburg, OH
WINNER: Robert Ballou (Ballou Motorsports #12)

May 26: Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN
WINNER: Chris Windom (Hayward Motorsports #19)

Jun 15: (E) Grandview Speedway – Bechtelsville, PA
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jun 16: (E) Bridgeport Speedway – Swedesboro, NJ
WINNER: Robert Ballou (Ballou Motorsports #12)

Jun 17: (E) Selinsgrove Speedway – Selinsgrove, PA
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jun 20: (E) Bloomsburg Fair Raceway – Bloomsburg, PA
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Jul 1: Plymouth Speedway – Plymouth, IN
WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Jul 2: (M) (A) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN
WINNER: C.J. Leary (Michael Motorsports #77m)

Jul 3: (M) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Jul 24: (I) Kokomo Speedway – Kokomo, IN
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jul 25: (I) Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN
WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 26: (I) Gas City I-69 Speedway – Gas City, IN
WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 28: (I) Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN
WINNER: Logan Seavey (Baldwin-Fox Racing #5)

Jul 29: (I) Lincoln Park Speedway – Putnamville, IN
WINNER: Tanner Thorson (Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ)

Jul 30: (I) Bloomington Speedway – Bloomington, IN
WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Jul 31: (I) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Aug. 22: Paragon Speedway – Paragon, IN
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Aug 26: Kokomo Speedway – Kokomo, IN
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Aug 27: Kokomo Speedway – Kokomo, IN
WINNER: Kevin Thomas Jr. (KT Motorsports #9K)

Aug 28: (F) Kokomo Speedway – Kokomo, IN
WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Sep 10: (F) Huset’s Speedway – Brandon, SD

Sep 11: (F) Huset’s Speedway – Brandon, SD

Sep 12: (F) Huset’s Speedway – Brandon, SD

Sep 17: Circle City Raceway – Indianapolis, IN

Sep 18: (M) (F) Tri-State Speedway – Haubstadt, IN

Sep 23: Gas City I-69 Speedway – Gas City, IN

Sep 25: Eldora Speedway – Rossburg, OH

Oct 1: Terre Haute Action Track – Terre Haute, IN

Oct 2: Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, IN

Nov 4: (C) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 5: (C) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 6: (C) (F) Perris Auto Speedway – Perris, CA

Nov 12: (C) Arizona Speedway – San Tan Valley, AZ

Nov 13: (C) Arizona Speedway – San Tan Valley, AZ

—————— KEY DEFINITIONS ——————

(M) represents an event co-sanctioned by MSCS

(E) represents an Eastern Storm event

(I) represents an Indiana Sprint Week event

(C) represents an event with the USAC/CRA AMSOIL Sprint Cars

(SE) represents a non-points, special event

(F) represents a race awarding feature points only

(A) represents a race awarding appearance points only

(P) represents an event co-sanctioned by POWRi WAR Sprints

————————————————————

2021 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP STATISTICS

FEATURE WINS

7-Justin Grant (Feb 11 at Bubba Raceway Park, Jun 15 at Grandview Speedway, Jun 17 at Selinsgrove Speedway, Jul 24 at Kokomo Speedway, Jul 31 at Tri-State Speedway, Aug 27 at Kokomo Speedway & Aug 28 at Kokomo Speedway)

6-Kevin Thomas Jr. (Feb 12 at Bubba Raceway Park, Apr 16 at Bloomington Speedway, Jun 20 at Bloomsburg Fair Raceway, Jul 3 at Lincoln Park Speedway, Aug 22 at Paragon Speedway & Aug 28 at Kokomo Speedway)

3-Brady Bacon (Apr 3 at Lawrenceburg Speedway, Apr 22 at Grandview Speedway & Jul 30 at Bloomington Speedway)

3-C.J. Leary (Apr 24 at BAPS Motor Speedway, Jul 1 at Plymouth Speedway & Jul 2 at Lincoln Park Speedway)

3-Logan Seavey (Jul 25 at Lawrenceburg Speedway, Jul 26 at Gas City I-69 Speedway & Jul 28 at Terre Haute Action Track)

3-Tanner Thorson (Apr 23 at Big Diamond Speedway, Apr 25 at Path Valley Speedway Park & Jul 29 at Lincoln Park Speedway)

2-Robert Ballou (May 8 at Eldora Speedway & Jun 16 at Bridgeport Speedway)

1-Tyler Courtney (May 8 at Eldora Speedway)

1-Kyle Cummins (Apr 17 at Tri-State Speedway)

1-Chris Windom (May 26 at the Terre Haute Action Track)

————————————————————

FEATURE LAPS LED

185-Justin Grant

150-Kevin Thomas Jr.

108-C.J. Leary

88-Logan Seavey

87-Brady Bacon

78-Tanner Thorson

71-Jake Swanson

44-Robert Ballou

34-Kyle Cummins

30-Tyler Courtney

21-Jadon Rogers

17-Shane Cottle

15-Chris Windom

6-Cole Bodine

5-Chase Stockon

————————————————————

TOP-FIVE FEATURE FINISHES

25-Brady Bacon

20-Kevin Thomas Jr.

18-Justin Grant

13-C.J. Leary & Tanner Thorson

11-Chris Windom

9-Kyle Cummins

7-Robert Ballou & Logan Seavey

6-Jake Swanson

4-Shane Cottle

3-Alex Bright & Tyler Courtney

2-Jason McDougal, Jadon Rogers & Chase Stockon

1-Briggs Danner, Buddy Kofoid, Brandon Mattox, Thomas Meseraull & Paul Nienhiser

————————————————————

TOP-TEN FEATURE FINISHES

28-Brady Bacon

27-Justin Grant

26-Kevin Thomas Jr.

24-C.J. Leary

21-Chris Windom

20-Tanner Thorson

19-Robert Ballou

17-Jake Swanson

13-Logan Seavey

12-Kyle Cummins

11-Shane Cottle

9-Jadon Rogers & Chase Stockon

7-Alex Bright

6-Timmy Buckwalter

5-Briggs Danner

4-Tyler Courtney, Steven Drevicki, Jason McDougal & Paul Nienhiser

3-Thomas Meseraull & Matt Westfall

2-Emerson Axsom, Buddy Kofoid, Riley Kreisel, Cannon McIntosh, Kendall Ruble, Stevie Sussex

1-Cole Bodine, Isaac Chapple, Mario Clouser, Zach Daum, A.J. Hopkins, Chase Johnson, Brandon Mattox, Tye Mihocko, Carmen Perigo, Brady Short, Mark Smith & Scotty Weir

————————————————————

FAST QUALIFYING TIMES (Presented by Fatheadz Eyewear)

6-Kevin Thomas Jr.

5-Brady Bacon

3-Timmy Buckwalter & Justin Grant

2-Jadon Rogers & Tanner Thorson

1-Brent Beauchamp, Shane Cottle, Kyle Cummins, Briggs Danner, Steven Drevicki, Logan Seavey, Chase Stockon & Chris Windom

————————————————————

HEAT RACE WINS (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension Inc., Indy Metal Finishing & Indy Race Parts)

13-Robert Ballou

8-Kyle Cummins & Chris Windom

7-Brady Bacon & Kevin Thomas Jr.

6-Jake Swanson & Tanner Thorson

5-Justin Grant, C.J. Leary & Chase Stockon

4-Brandon Mattox & Thomas Meseraull

3-Briggs Danner

2-Cole Bodine, Jason McDougal, Paul Nienhiser & Logan Seavey

1-Emerson Axsom, Joey Biasi, Alex Bright, Timmy Buckwalter, Sterling Cling, Mario Clouser, Shane Cottle, Tyler Courtney, Dave Darland, Zach Daum, Carson Garrett, Chase Johnson, Tye Mihocko, Davey Ray, Jadon Rogers, Stephen Schnapf, Brady Short, Mark Smith, Stevie Sussex & Matt Westfall

————————————————————

SEMI WINS

4-Paul Nienhiser

3-Logan Seavey

2-Timmy Buckwalter, Isaac Chapple, C.J. Leary, Jadon Rogers & Jake Swanson

1-Brady Bacon, Robert Ballou, Koby Barksdale, Nick Bilbee, Cole Bodine, Shane Cottle, Briggs Danner, Thomas Meseraull, Tanner Thorson, Scotty Weir & Chris Windom

————————————————————

D-MAIN WINS

1-Jack James

————————————————————

C-MAIN WINS

2-Brent Beauchamp

1-Cole Bodine, Mario Clouser, Tim Creech, Braydon Cromwell, Chayse Hayhurst, Brandon Mattox, Stevie Sussex, Eddie Tafoya Jr. & Ryan Thomas

————————————————————

FEATURE STARTS

30-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Jake Swanson, Kevin Thomas Jr., Tanner Thorson & Chris Windom

28-Robert Ballou

27-Chase Stockon

21-Matt Westfall

20-Kyle Cummins

19-Paul Nienhiser

18-Shane Cottle, Brandon Mattox & Logan Seavey

17-Jadon Rogers

16-Cole Bodine

14-Thomas Meseraull

13-Stevie Sussex

11-Mario Clouser

10-Alex Bright, Steven Drevicki & Chase Johnson

9-Briggs Danner, Isaac Chapple & Jason McDougal

8-Max Adams, Timmy Buckwalter, & Mark Smith

7-Tye Mihocko & Carmen Perigo

6-Charles Davis Jr., Nash Ely & Ricky Lewis

5-Brent Beauchamp, Cannon McIntosh, Carson Short & Scotty Weir

4-Emerson Axsom, Nick Bilbee, Tyler Courtney, Dave Darland & Carson Garrett

3-Brayden Fox, Riley Kreisel, Stephen Schnapf & Brady Short

2-Joey Biasi, Harley Burns, Sterling Cling, Shane Cockrum, Braydon Cromwell, Chris Gansen, Noah Gass, Aric Gentry, Max Guilford, Korbyn Hayslett, Dallas Hewitt, A.J. Hopkins, Buddy Kofoid, Kenny Miller III, Davey Ray, Kendall Ruble, Kent Schmidt, Kory Schudy & Eddie Tafoya Jr.

1-Garrett Abrams, Collin Ambrose, Alex Banales, Koby Barksdale, Ryan Barr, Mark Bitner, Richy Carnathan, Brayden Clark, Anthony D’Alessio, Zach Daum, Paul Dues, Matt Goodnight, Nic Harris, J.J. Hughes, Chase Jones, Tyler Kendall, Brandon Long, Critter Malone, Michael Markey, Brandon Morin, Billy Ney, Chris Phillips, Zack Pretorius, Chase Randall, Jake Scott, Alec Sipes, Brandon Spencer, Ryan Thomas, Chet Williams & Mitch Wissmiller

————————————————————

GSP QUALITY DRIVING PERFORMANCE OF THE NIGHT

2/12: Bubba Raceway Park – Tyler Courtney

4/3: Lawrenceburg Speedway – Stevie Sussex

4/16: Bloomington Speedway – Tye Mihocko

4/17: Tri-State Speedway – Nic Harris

4/22: Grandview Speedway – Chris Windom

4/23: Big Diamond Speedway – Justin Grant

4/24: BAPS Motor Speedway – Briggs Danner

4/25: Path Valley Speedway Park – Brandon Mattox

5/8: Eldora Speedway – Isaac Chapple

5/8: Eldora Speedway – C.J. Leary

5/26: Terre Haute Action Track – Brady Bacon

6/15: Grandview Speedway – Jake Swanson

6/16: Bridgeport Speedway – Jake Swanson

6/17: Selinsgrove Speedway – C.J. Leary

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – Alex Bright

7/1: Plymouth Speedway – Max Adams

7/2: Lincoln Park Speedway – Thomas Meseraull

7/3: Lincoln Park Speedway – Collin Ambrose

7/24: Kokomo Speedway – Cannon McIntosh

7/25: Lawrenceburg Speedway – Nick Bilbee

7/26: Gas City I-69 Speedway – Zack Pretorius

7/28: Terre Haute Action Track – Brandon Mattox

7/29: Lincoln Park Speedway – Cole Bodine & Jason McDougal

7/30: Bloomington Speedway – Braydon Cromwell

7/31: Tri-State Speedway – Chase Stockon

8/22: Paragon Speedway – Koby Barksdale

8/27: Kokomo Speedway – Cole Bodine

8/28: Kokomo Speedway – Chase Johnson

8/28: Kokomo Speedway – Brent Beauchamp

————————————————————

KSE RACING PRODUCTS “HARD CHARGER” OF THE RACE

2/11: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (12th to 4th)

2/12: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (10th to 2nd)

4/3: Lawrenceburg Speedway – Robert Ballou (22nd to 9th)

4/16: Bloomington Speedway – Robert Ballou (20th to 10th)

4/17: Tri-State Speedway – Kyle Cummins (11th to 1st)

4/22: Grandview Speedway – Robert Ballou (13th to 3rd)

4/23: Big Diamond Speedway – Alex Bright (19th to 8th)

4/24: BAPS Motor Speedway – Alex Bright (16th to 4th)

4/25: Path Valley Speedway Park – Alex Bright (18th to 4th)

5/8: Eldora Speedway – Dallas Hewitt (21st to 15th)

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues (22nd to 13th)

5/26: Terre Haute Action Track – Tanner Thorson (22nd to 11th)

6/15: Grandview Speedway – Chris Windom (13th to 7th)

6/16: Bridgeport Speedway – Brady Bacon (14th to 4th)

6/17: Selinsgrove Speedway – Jake Swanson (20th to 7th)

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – C.J. Leary (21st to 7th)

7/1: Plymouth Speedway – Brady Bacon (13th to 5th)

7/2: Lincoln Park Speedway – Cannon McIntosh (20th to 8th)

7/3: Lincoln Park Speedway – Kevin Thomas Jr. (14th to 1st)

7/24: Kokomo Speedway – Shane Cottle (18th to 11th)

7/25: Lawrenceburg Speedway – Justin Grant (19th to 8th)

7/26: Gas City I-69 Speedway – Kyle Cummins (12th to 3rd)

7/28: Terre Haute Action Track – Jason McDougal (15th to 5th)

7/29: Lincoln Park Speedway – Stevie Sussex (22nd to 9th)

7/30: Bloomington Speedway – A.J. Hopkins (21st to 10th)

7/31: Tri-State Speedway – Brady Bacon (22nd to 8th)

8/22: Paragon Speedway – Chris Windom (18th to 5th)

8/27: Kokomo Speedway – Chris Windom (10th to 2nd)

8/28: Kokomo Speedway – Chase Stockon (18th to 10th)

8/28: Kokomo Speedway – Emerson Axsom (15th to 7th)

————————————————————

WILWOOD BRAKES 13TH PLACE FINISHER

2/11: Bubba Raceway Park – Noah Gass

2/12: Bubba Raceway Park – Jadon Rogers

4/3: Lawrenceburg Speedway – Tanner Thorson

4/16: Bloomington Speedway – Carson Garrett

4/17: Tri-State Speedway – Critter Malone

4/22: Grandview Speedway – Justin Grant

4/23: Big Diamond Speedway – Steven Drevicki

4/24: BAPS Motor Speedway – Matt Westfall

4/25: Path Valley Speedway Park – Paul Nienhiser

5/8: Eldora Speedway – Jake Swanson

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues

5/26: Terre Haute Action Track – Cole Bodine

6/15: Grandview Speedway – Logan Seavey

6/16: Bridgeport Speedway – Logan Seavey

6/17: Selinsgrove Speedway – Matt Westfall

6/20: Bloomsburg Fair Speedway – Chris Windom

7/1: Plymouth Speedway – Brandon Mattox

7/2: Lincoln Park Speedway – Mario Clouser

7/3: Lincoln Park Speedway – Carson Short

7/24: Kokomo Speedway – Jake Swanson

7/25: Lawrenceburg Speedway – Scotty Weir

7/26: Gas City I-69 Speedway – Chase Stockon

7/28: Terre Haute Action Track – Nick Bilbee

7/29: Lincoln Park Speedway – Kyle Cummins

7/30: Bloomington Speedway – Justin Grant

7/31: Tri-State Speedway – Jason McDougal

8/22: Paragon Speedway – Chase Randall

8/27: Kokomo Speedway – Emerson Axsom

8/28: Kokomo Speedway – Jadon Rogers

8/28: Kokomo Speedway – Kyle Cummins

————————————————————

SALDANA RACING PRODUCTS FIRST NON-TRANSFER

2/11: Bubba Raceway Park – Matt Westfall

2/12: Bubba Raceway Park – Matt Goodnight

4/3: Lawrenceburg Speedway – Aaron Farney

4/16: Bloomington Speedway – Brandon Mattox

4/17: Tri-State Speedway – Cole Bodine

4/22: Grandview Speedway – Nash Ely

4/23: Big Diamond Speedway – Kyle Lick

4/24: BAPS Motor Speedway – Mike Meyers

4/25: Path Valley Speedway Park – Mike Meyers

5/8: Eldora Speedway – Paul Dues

5/8: Eldora Speedway – Brandon Mattox

5/26: Terre Haute Action Track – Paul Nienhiser

6/15: Grandview Speedway – Alex Banales

6/16: Bridgeport Speedway – Matt Westfall

7/1: Plymouth Speedway – Alex Banales

7/2: Lincoln Park Speedway – Max Adams

7/3: Lincoln Park Speedway – Brady Short

7/24: Kokomo Speedway – Tye Mihocko

7/25: Lawrenceburg Speedway – Jordan Kinser

7/26: Gas City I-69 Speedway – Scotty Weir

7/28: Terre Haute Action Track – Chase Johnson

7/29: Lincoln Park Speedway – Chase Johnson

7/30: Bloomington Speedway – Sterling Cling

7/31: Tri-State Speedway – Critter Malone

8/22: Paragon Speedway – Tanner Thorson

8/27: Kokomo Speedway – Scotty Weir

8/28: Kokomo Speedway – Koby Barksdale

8/28: Kokomo Speedway – Max Guilford

————————————————————

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR STATS

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR DRIVER FEATURE WINS

1. [62 wins] Dave Darland

2. [52 wins] Tom Bigelow

3. [47 wins] Tracy Hines

4. [46 wins] Jack Hewitt

5. [45 wins] Larry Dickson

6. [42 wins] Pancho Carter

7. [41 wins] Bryan Clauson

8. [40 wins] Gary Bettenhausen

9. [38 wins] Brady Bacon

10. [37 wins] Sheldon Kinser

11. [35 wins] Jon Stanbrough & Rich Vogler

13. [33 wins] Kevin Thomas Jr.

14. [32 wins] Rollie Beale

15. [31 wins] Robert Ballou

16. [30 wins] Tyler Courtney

17. [29 wins] Chris Windom

18. [28 wins] Don Branson, A.J. Foyt, Justin Grant, Levi Jones & J.J. Yeley

23. [26 wins] Tony Elliott & Dave Steele

25. [25 wins] Steve Butler, Jay Drake & Parnelli Jones

28. [23 wins] Roger McCluskey

29. [22 wins] Rick Hood, Bubby Jones & Sammy Sessions

32. [21 wins] Greg Weld

33. [17 wins] Jerry Coons Jr., Jim Hurtubise & Bud Kaeding

36. [16 wins] Damion Gardner & Jud Larson

38. [15 wins] Bobby East, Cory Kruseman & Brian Tyler

41. [14 wins] Billy Cassella, Lee Kunzman, C.J. Leary, Chase Stockon & Bruce Walkup

46. [13 wins] Steve Chassey

47. [12 wins] Eric Gordon

48. [11 wins] Daron Clayton, Elmer George, Tommy Hinnershitz & Greg Leffler

52. [10 wins] Kyle Cummins, Thomas Meseraull, Eddie Sachs, Tony Stewart & Johnny Thomson

57. [9 wins] Mario Andretti, Pat O’Connor, Hunter Schuerenberg & Robbie Stanley

61. [8 wins] Mike Bliss, Chet Fillip, Johnny Rutherford & Joe Saldana

65. [7 wins] Kevin Doty, Darren Hagen, Kenny Irwin Jr., Doug Kalitta, Jim Keeker, Bobby Santos, Brady Short, Kevin Thomas, Bobby Unser & Josh Wise

75. [6 wins] Chad Boespflug, Kevin Briscoe, Jac Haudenschild, Jason McCord, Jan Opperman, Tom Sneva, George Snider & Dick Tobias

83. [5 wins] Larry Cannon, Dana Carter, Shane Cottle, Derek Davidson, Gene Lee Gibson, Jeff Gordon, Chuck Gurney, Shane Hmiel, Kevin Huntley, Frankie Kerr, Kelly Kinser, Eddie Leavitt, Jim Mahoney, Andy Michner, Johnny Parsons, Bill Puterbaugh, Logan Seavey & Cole Whitt

101. [4 wins] Rob Chaney, Cary Faas, Jesse Hockett, Van Johnson, Steve Kinser, Michael Lewis, Ralph Liguori, Don Nordhorn, Lee Osborne, Red Riegel, Ken Schrader, Al Smith & Danny Smith

114. [3 wins] Chuck Amati, Sonny Ates, Joe Barzda, Jeff Bloom, Mark Cassella, Jerry Daniels, Bob East, Bob Frey, Dickie Gaines, Wayne Hammond, Tray House, Kenny Jacobs, Tony Jones, Kyle Larson, Andy Linden, Charlie Masters, Mike Mosley, Larry Rice, Ron Shuman, Mitch Smith, Tanner Thorson & Doug Wolfgang

136. [2 wins] Chad Boat, Marvin Carman, Ed Carpenter, Brad Doty, Ed Elisian, Nic Faas, Cy Fairchild, Brad Fox, Arnie Knepper, Danny Lasoski, Mack McClellan, Jason McDougal, James McElreath, Lealand McSpadden, Jim McWithey, Danny Milburn, Mat Neely, Ryan Newman, Jiggs Peters, Jerry Poland, Casey Riggs, Bill Rose, Mickey Shaw, Terry Shepherd, Dean Shirley, Brad Sweet, Bob Sweikert, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Mike Spencer, Bud Tingelstad, Billy Vukovich, Mike Ward & Carl Williams

170. [1 win] Donnie Adams, A.J. Anderson, Brad Armstrong, Tony Armstrong, Tommy Astone, Dick Atkins, Brent Beauchamp, Jeff Bland Jr., Stan Bowman, Alan Brown, Karl Busson, Johnny Capels, David Cardey, Bob Cicconi, Henry Clarke, Troy Cline, Duke Cook, Mel Cornett, Allen Crowe, Billy Engelhart, Cotton Farmer, Aaron Farney, Gary Fedewa, Blake Fitzpatrick, Pat Flaherty, Joe Gaerte, Russ Gamester, Rickie Gaunt, Brian Gerster, Todd Gibson, Ron Gregory, Richard Griffin, Garrett Hansen, Jerry Hansen, Jim Hemmings, Josh Hodges, Bob Hogle, Jackie Howerton, Chuck Hulse, Logan Jarrett, Marc Jessup, Gordon Johncock, Chet Johnson, Page Jones, Bob Kinser, Mike Kirby, Fred Linder, Steve Long, Hank Lower, Brett Mann, Bobby Marshman, Larry Martin, Mike Martin, Brad Marvel, Justin Marvel, Rusty McClure, Bob McCoy, Jim McElreath, Charlie Musselman, Bobby Olivero, Jim Packard, Gary Patterson, Billy Pauch, Dave Peperak, Aaron Pierce, Paul Pitzer, Terry Pletch, Billy Puterbaugh Jr., Bud Randall, Byron Reed, Boston Reid, Rodney Ritter Jr., Brody Roa, David Roahrig, Stephen Schnapf, Carson Short, Billy Shuman, Jimmy Sills, Smokey Snellbaker, Wib Spalding, Greg Staab, Randy Standridge, Ron Standridge, Ricky Stenhouse Jr., Kody Swanson, Tanner Swanson, Mike Sweeney, Jeff Swindell, Clark Templeman, Tyler Thomas, Bill Tyler, Rick Ungar, Lennie Waldo, Tyler Walker, Scotty Weir, Kenny Weld, Bob Wente, Matt Westfall, Chuck Weyant, Johnny White, Rip Williams, Jacob Wilson & Eddie Wirth